A karácsonyi emlékeim közül a kedvenceim elsősorban nem szentestéhez vagy az ajándékokhoz kötődnek, hanem az adventi vasárnapokhoz. Családomban él egy szokás, miszerint advent minden vasárnapján közösen készítünk egy szárazsüteményt és valamilyen kis dekorációt a lakásba.
Az asztalra odakerült a koszorú az égő gyertyával, a karácsonyi dekoráció és desszertként a friss sütemény.
Ezt követően anyukám a sütemény felét elcsomagolta, és úgy elrejtette, hogy meg sem találtuk karácsonyig, pedig higgyék el, kerestük. karácsonykor pedig az ünnepi asztalra kikerült a rengeteg sütemény, a családtagoknak szép dobozokba csomagolva, szalaggal átkötve vittük ajándékként a négy héten át készült sütemény-válogatásunkat.
Ezért az adventi időszakban minden héten egy süteményrecepttel és egy kis kézműveskedéssel lepjük meg olvasóinkat, hogy a karácsonyi hangulat idén is beköltözzön az otthonokba.
Klasszikus mézeskalács
Nincs karácsony mézeskalács nélkül. Szerintem nincs olyan ember Európában, aki ezzel a kijelentéssel ne értene egyet. Ha az interneten böngészünk, kevés olyan sütemény van, aminek ennyiféle változata létezne. Találhatunk nutellásat, liszt- és cukormenteset, vegánt, és természetesen rengeteg jól bevált családi receptet. Most a mi családunkban közkedvelt elkészítési módot osztom meg az olvasókkal. A kalács díszítésének is ezerféle módja van, nem szándékom most bemutatni az összes lehetőséget, csupán a mi kedvencüket, a diós díszítést.
Összetevők:
- 400 g simaliszt
- 75 g Hera/Palmarin
- 2 tojás
- 140 g porcukor
- 2 kanál olvasztott méz
- 1 kiskanál szódabikarbóna
- 1 teáskanál mézeskalács fűszerek
Elkészítés:
Az alapanyagokat egy tálba helyezzük, majd összegyúrjuk.
Egy éjszakát hagyjuk a hűtőben pihenni.
A nyújtódeszkát meghintjük liszttel, hogy a tészta ne ragadjon le.
Fél centiméter vastagságúra kinyújtjuk a tésztát
Formákkal kiszaggatjuk, majd sütőpapírra helyezzük.
180 fokra előmelegített sütőben 5-10 perc alatt készre sütjük.
Tetszés szerint díszítjük.