A Rákóczi Szövetség már 30 éve segíti a magyar kultúra, a magyar nyelv és a magyar közösségek fennmaradását. Tevékenységük középpontjában a külhoni magyar családok magyar nyelvű iskolaválasztása áll. Csáky Csongort, a szervezet elnökét kérdeztük.

Hogyan változott a beíratott elsős diákok száma az alapiskolákban az elmúlt évtizedben? 

A Rákóczi Szövetség Magyar Iskolaválasztási Programját 2004-ben az a tény indította el, hogy a felvidéki magyar családok közel egyötöde nem magyar, hanem többségi iskolát választott gyermekének. Meggyőződésünk, hogy a magyar iskola a magyar nyelv és a magyar kultúra átadásának a kizárólagos záloga. Tisztában vagyunk azokkal az érvekkel, motivációkkal, amelyek több család esetében a többségi iskola választásához vezetnek. Éppen ezért az egyén és a közösség hosszútávú érdekeit igyekszünk hangsúlyozni iskolaválasztási kampányunk üzeneteiben. Ha az elmúlt tíz évbe tekintünk, kijelenthető, hogy sikerült stabilizálni a magyar iskolaválasztók számát és arányszámát is. Több esetben akár az egyes éveket, akár az egyes régiókat vizsgálva is felmutathatók pozitív tendenciák. Több egymástól független kutatás is kimutatta, hogy míg a 2000-es évek derekán a magyar családok közel 20%-a választott többségi iskolát, addig napjainkra ez az arány 15% alá csökkent. Azt gondoljuk, ez egy közös siker, ugyanakkor az is jól látható, hogy további erőfeszítésekre és összefogásra van szükség ahhoz, hogy a szülőket megerősítsük abban, hogy a gyermekük érdekében a legjobb döntést akkor hozzák, ha a magyar nyelvű oktatást választják.

Mennyire kapcsolódnak be a járás családjai a Rákóczi Szövetség programjaiba?

Köszönhetően komáromi partnerszervezetünknek és mellette az egyes óvodák, alapiskolák vezetőinek és munkatársainak, több település önkormányzati és egyházi vezetőinek az elmúlt időszakban sikerült megszólítanunk az újszülötteket és az óvodásokat családjaikkal együtt. Minden év őszén személyesen el tudunk jutni az iskolakezdőkhöz is, megköszönve a magyar összefogást jelképező ösztöndíjunkkal a helyes iskolaválasztást. Az óvónő és tanítónő találkozóink mellett a családi ovis napok nagy sikernek örvendettek az elmúlt években. Szeptemberben arra készülünk, hogy a magyar iskolakezdőknek iskolatáskákat ajándékozunk az iskolák képviselőinek közreműködésével és szeretnénk ösztöndíjunkat is átadni minden érintett családnak. Bízunk abban, hogy a járványveszély elmúltával aktivitásunk tovább erősödhet.

A többi járáshoz viszonyítva hogyan értékeli Komárom környékének aktivitását, helyzetét? 

Ami az egyes – magyarok által lakott – járásokat illeti, a 2019-2020-as tanévben a legtöbb magyar iskolakezdő abszolút számok tekintetében a Dunaszerdahelyi (659), Rimaszombati (599) és a Komáromi (577) járásban volt. Az egyes járások magyar és szlovák iskolakezdőinek egymáshoz viszonyított arányszámai tekintetében is ez a három járás jár az élen – az idei évben a Komáromi járás valamennyi iskolakezdőjének közel kétharmada (65,9%) magyar iskolában kezdte meg tanulmányait.

A következő hónapokban lesz valamilyen program, rendezvény, amibe betudnának kapcsolódni a környék fiataljai, családjai?

Rajtunk nem fog múlni, ha a körülmények engedik, számos programmal készülünk minden korosztálynak az újszülöttektől az óvodásokon, középiskolásokon és egyetemistákon keresztül az óvónőkig és tanárokig bezárólag.

Olvasta már?
KOMÁROM időjárás

Iratkozzon fel hírlevelünkreés küldjük az aktuális lapszámot.

Programajánló
Nem található esemény!
Legolvasottabb