A karácsonyi emlékeim közül a kedvenceim elsősorban nem szentestéhez vagy az ajándékokhoz kötődnek, hanem az adventi vasárnapokhoz. Családomban él egy szokás, miszerint advent minden vasárnapján közösen készítünk egy szárazsüteményt és valamilyen kis dekorációt a lakásba.
Az asztalra odakerült a koszorú az égő gyertyával, a karácsonyi dekoráció és desszertként a friss sütemény.
Ezt követően anyukám a sütemény felét elcsomagolta, és úgy elrejtette, hogy meg sem találtuk karácsonyig, pedig higgyék el, kerestük. karácsonykor pedig az ünnepi asztalra kikerült a rengeteg sütemény, a családtagoknak szép dobozokba csomagolva, szalaggal átkötve vittük ajándékként a négy héten át készült sütemény-válogatásunkat.
Ezért az adventi időszakban minden héten egy süteményrecepttel és egy kis kézműveskedéssel lepjük meg olvasóinkat, hogy a karácsonyi hangulat idén is beköltözzön az otthonokba.
Dédi boroskiflije
A recept már generációk óta öröklődik a családunkban, rengeteg öröm és ínycsiklandó emlékünk kötődik hozzá annak ellenére, hogy nem egy tipikus karácsonyi ízvilágú süti, mégis számunkra ez az egyik legkarácsonyibb sütemény, és csak ilyenkor készítjük el, igaz ekkor 2-3 adaggal.
Összetevők:
- 300 g sima liszt
- 250 g sütővaj (Palmarin/Hera)
- 4 evőkanál fehérbor
- 1 csipetnyi só
- 100 g porcukor
- egy csomag vaníliás cukor
Elkészítés
A vajat kivesszük a hűtőből, körülbelül egy óra alatt a szobahőmérsékleten megpuhul annyira, hogy dolgozni tudjunk vele (a mikrózást nem ajánlom, elég, ha puha, és nem jó, ha folyós állagú lesz, mert akkor ragadni fog, és nehéz lesz nyújtani)
A vajat a liszttel, a borral és a csipetnyi sóval összegyúrjuk, amíg össze nem áll.
Konyharuhával leterítjük, és legalább két órát pihentetjük, vagy egy éjszakát hűtőben tartjuk.
Hét milliméter vastagra nyújtjuk, egy kevés lisztet tegyünk a deszkára, hogy ne ragadjon le.
Egy kisebb pohár segítségével kis félholdakat szaggatunk ki.
180 fokra előmelegített sütőben körülbelül 10-12 perc alatt megsütjük. Amint barnulni kezd, kész van.
A porcukrot és a vaníliacukrot összekeverjük és amint kivesszük a sütőből, elkezdjük beleforgatni a félholdakat. Minél melegebb, annál több cukor ragad rá, de azért vigyázzunk, hogy ne égessük meg magunkat! És már készen is vagyunk.
Egy műanyag- vagy pléhdobozban karácsonyig eláll, sőt talán finomabb is lesz a várakozásnak köszönhetően.